Toplu Havuzlarda Hijyene Dikkat
Havaların ısındığı sıcak yaz günlerinde serinlemek için girilen havuzlarda hijyen kurallarına uyulmaması halinde bir takım sağlık sorunları yaşanabileceği bildirildi.

Uzmanlar, "Havuz keyfiniz kabusa dönmesin. Serinlemek için tercih ettiğiniz havuzlarda hijyen kurallarına uyulup uyulmadığını mutlaka kontrol edin" uyarısında bulundu. Havuzlarda hijyenin çeşitli kimyasal maddelerle sağlandığını da belirten uzmanlar, "Bu kimyasallar uzmanlar tarafından takip edilmezse girilen havuzda hiç bakteri olmasa bile, kimyasal maddelerin yol açtığı sağlık sorunları da yaşanabilir" dedi.

Tesisat sektöründe 23 yıllık geçmişe sahip olan Biytaş bünyesinde Europool markası ile muhtelif havuzlar ürettiklerini ve havuzların hijyenini sağlayan kimyasal maddelerin satış ve pazarlamasını yaptıklarını belirten Gülçimen, "Sektörde 23 yıllık tecrübemizi ortaya koyarak bünyemizdeki mühendis ve diğer teknik kadromuzla Europool havuz otomasyon sistemini ürettik. Yüksek bir teknolojiye sahip olan Europool havuz otomasyon sistemi yüzme havuzlarının 24 saat süreyle hijyen değerlerini kontrol eden ve kimyasal maddeleri gerektiği kadar havuzlara veren tam bir otomasyon sistemidir" diye konuştu.

Suat Gülçimen yüzme havuzuna verilen kimyasal maddelerin miktarının çok önemli olduğuna da dikkat çekti. Havuz suyunu dezenfekte etmek için gerekil olan kimyasal maddelerin aşırı miktarda olmasının gözü tahriş ederek kızarma, yanma gibi sorunlara yol açtığını ifade etti. Topluca girilen havuzlarda gerekli önlemler alınmadığı zaman göz ve kulakta iltihaplara yol açtığının bilindiğini de kaydeden Suat Gülçimen, "Unutmayın, temizlik kurallarına uyulmayan havuzlar kirli sayılan denizlerden daha tehlikelidir. Bu nedenle temiz olduğundan kesin emin olduğunuz havuzları tercih edin. Her şeye rağmen enfeksiyonlara yakalanmamak için yüzme sırasında deniz gözlüğü kullanın ve kontakt lens kullanıyorsanız, yüzerken kesinlikle bunları çıkarın" dedi.

Gülçimen, Biytaş'ın ürettiği "europool" cihazının havuz kullanıcılarına, havuzdaki parametreleri dijital ekranı ile sürekli verdiğini, söz konusu verilerin yöneticinin bilgisayarında depolandığını, havuz hijyen değerlerinin havuz yöneticilerine sms ve e-mail ile iletildiğini ve cihaza uzaktan sms ve e-mail ile müdahale edilebildiğini söyledi.

 
  ADRES: Göl Mah. Fevzi Çakmak Cad. No: 4 Sapanca / Sakarya
TELEFON: 0 264 5826102
E - POSTA: bilgi@sakaryayuzmehavuzu.com